Tuzemská vína
Že se v České republice nedá vyrobit dobré červené víno, protože máme málo slunce? To je klišé pod které se nepodepisujeme a rovnou to o vyvracíme. Naše vlast má širokou škálu tuzemských červených vín, která se liší svou chutí, aroma a kvalitou. Některé z nejznámějších odrůd červených vín v České republice jsou:
Modrý Portugal: Vína mají tmavě červenou barvu a je charakteristické svou silnou a ovocnou chutí s tóny černých rybízů a třešní.
Zweigeltrebe: Víno je vysoce ceněné pro svou jemnou a sladkokyselou chuť s tóny červených plodů, jako jsou jahody a maliny.
Frankovka: Jedna z nejstarších odrůd v České republice. Má tmavě červenou barvu a plnou a ovocnou chuť s tóny černých rybízů a třešní.
Rulandské modré: Ve skleničce mají bledě rubínovou barvu. V buketu a chuti naleznete maliny a ostružiny. Vína jsou lehká a ovocná.
Vybrali jsme pouze několik z mnoha tuzemských odrůd vín, které jsou k dispozici. Existuje mnoho dalších, které se pěstují v České republice. Ať už hledáte víno sladké, polosladké, polosuché nebo suché, můžete v našem e-shopu Dejsivino.cz najít širokou škálu možností v rámci tuzemské nabídky.
- Rodinné vinařství Fridrich
- Vinařství Filip Šebesta
- Mendelova Univerzita
- Vinařství MG Wine
- Salay Winery
- Vinařství Tureček
- Vinařství pod Pálavskámi vrchy
- Vinné sklepy Maršovice
- Vinné sklepy Zapletal Tibor
- Vinařství Iwayini
- Vinařství Pod Radobýlem
- Vinařství Štěpánek Petr
- Vinařství Kubík Michal
- Vinařství Skoupil
- Vinařství Thaya
- Vinařství Villa Valtice
- Vinařství Arte Vini
- Vinařství Fučík Petr
- Vinařství Proqin
- Vinařství Sv. Barbora
- Vinařství Pavlica Jan
- Vinařství Aurora
- Vinařství Spielberg
- Nové Vinařství
- Vinařství Perk
DĚLENÍ VÍN PODLE ZBYTKOVÉHO CUKRU
Suché: Nejvýše 4 g/l, nebo 9 g/l, pokud celková kyselost vyjádřená v gramech kyseliny vinné na litr je maximálně o 2 g/l nižší.
Polosuché: do 12 g/l, nebo do 18 g/l, pokud celková kyselost vyjádřená v gramech kyseliny vinné na litr je maximálně o 10 g/l nižší
Polosladké: do 45 g/l
Sladké: od 45 g/l výše
DĚLENÍ VÍN PODLE JAKOSTI
Stolní vína
Jakostní vína
Zemská vína: Zemské víno musí být vyrobeno z hroznů révy vinné sklizených na území České republiky, které jsou vhodné pro výrobu jakostního vína stanovené oblasti nebo z odrůd, které jsou uvedeny v seznamu odrůd stanovených prováděcím právním předpisem. Cukernatost hroznů, z nichž je víno vyrobeno, musí být nejméně 14 °NM. Označuje se jako Moravské zemské víno nebo České zemské víno.
Jakostní vína s přívlastkem: musí být vyrobeno z hroznů sklizených v jedné vinařské podoblasti a v téže oblasti i vyrobeno. Výnos vinice nesmí překročit 14 t/ha. Na kvalitu vinice i kvalitu výsledného vína existují ještě další požadavky, na jejichž splnění dohlíží Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která jediná je oprávněna víno zatřídit do kategorií dle přívlastků:
- Kabinet: Vyrábí se z hroznů, které dosáhly cukernatosti nejméně 19 °NM.
- Pozdní sběr: Vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně 21 °NM.
- Výběr z hroznů: Vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně 24 °NM.
- Výběr z bobulí: Vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně 27 °NM.
- Výběr z cibéb: Vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně 32 °NM.
- Ledové víno: Vyrábí se z hroznů, které byly sklizeny při teplotách minus 7 °C a nižších, v průběhu sklizně a zpracování zůstaly zmrazeny a získaný mošt vykazoval nejméně 27 °NM.
- Slámové víno: Vyrábí se z hroznů, které byly před zpracováním skladovány na slámě či rákosu nebo byly zavěšeny ve větraném prostoru po dobu alespoň 3 měsíců a získaný mošt vykazoval nejméně 27 °NM. Vykazuje-li však mošt již po 2 měsících cukernatost nejméně 32 °NM, může se provést lisování.